niedziela, 25 października 2015

"School 2013"- kdrama #1

Annyeong!  Tak dawno mnie tu nie było, że aż naprawdę zatęskniłam. Wracam z tysiącami pomysłów na nowe notki- będę tu zaglądać na bieżąco i pisać dosłownie o wszystkim, co odkryję w internecie związanego z Azją. Dzisiaj na pierwszy rzut idzie drama "School 2013", którą niedawno obejrzałam.

Opowiada ona o uczniach, którzy zmagają się z problemami w szkole. To, co mi się podobało, to fakt, że każdy został przedstawiony dość indywidualnie- poznajemy różne typy- chuliganów, leniów, najlepszych uczniów... Dowiadujemy się o ich problemach i indywidualnych zmaganiach. Tak samo grono pedagogiczne- każdy nauczyciel prezentuje inny tok nauczania i osobowości.
Widząc, że Lee Jong Suk i Kim Woo Bin tworzą dwie role pierwszoplanowe, od razu można stwierdzić, że drama będzie na wysokim poziomie aktorskim... i nie zawiodłam się. Chłopaki jak zwykle poradzili sobie doskonale, a ich bromance sprawia, że oglądanie jest po prostu przyjemniejsze!


Pozostała obsada:
Daniel Choi (nauczyciel), Jang Na-Ra (wychowawczyni), Park Hae Mi (dyrektorka).
 
 [od lewej ] Park Se Young jako Song Ha Kyung , Choi Chang Yub jako Kim Min Ki
Kim Na Woon jako mama Min Ki.
 
[od lewej] Ji Hoon Lee, Lee Yi Kyung, Kwak Jung Wook.
Dzięki dramie, dużo nauczyłam się o koreańskim szkolnictwie. Zobaczyłam, jak naprawdę trudno mają koreańscy uczniowie. Jak ogromną wartość w ich życiu ma właśnie nauka, jak wielką presję i nacisk ze strony rodziców i społeczeństwa muszą odczuwać.
 Ich szkoła bardzo różni się od naszych, zwykłych placówek. Chociażby fakt specjalnych izolatek do uczenia, obowiązkowych zajęć pozalekcyjnych, które dłużą się naprawdę do późnego wieczora, pokoju z łóżkami, gdzie każdy może się przespać, dobrze prosperującej stołówki z darmowymi posiłkami i wiele zachowań, z którymi w Polsce się nie spotkamy.
Z czystym sercem mogę polecić Wam tę dramę. Szczególnie dla osób, które z kulturą Korei dopiero zaczynają i są ciekawe wielu rzeczy. Tutaj wszystko świetnie wyjaśnione i pokazane na przykładnie koreańskich nastolatków:)
Ocena: 10/10